środa, 9 marca 2016

Kogo ta ulica?

Choć włóczę się tu już przeszło rok stale odkrywam miasto na nowo, zachwycam się coraz to innymi jego zakątkami, znajduję jakieś ciekawostki czy zauważam coraz więcej szczegółów moim najbliższym otoczeniu.

Miasto stale się zmienia, choć to co ostantio obserwuję, nazwałabym raczej zmianami na gorsze...

Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku w okolicy Wielkiej Nocy i w tym roku służby porządkowe miasta zabrały się za wycinanie platanów. Serce mi krwawi, gdy widzę kolejne zamknięte ulice obstawione wozami z windami, z których warczą piły... Miasto bez tych drzew wygląda dosłownie łyso! Oczywiście, w miejsce starych drzew sadzone są nowe, ale zanim nadadzą ulicom takiego uroku, a przechodniom tyle cienia co ich poprzednicy minie wiele długich lat...
Wycinka ta podyktowana jest oczywiście względami bezpieczeństwa, bo chore, dziurawe w środku drzewa grożą przewróceniem, szczególnie przy tak szalonych jak tu wiatrach. Dodatkowo, oczywiście robalki je zjadające chętnie przenoszą się na inne drzewa w okolicy, tak więc proceder ogałacania miasta z zieleni jest uzasadniony. Nie zmienia to jednak faktu, że Avignon powoli, stopniowo, na moich oczach, zamienia się w betonową pustynię :(

Żeby nie było, że tylko narzekam z ostatnich moich obserwacji jest też coś co zdecydowanie mnie urzekło :)
Nawet dwie sprawy:
Pierwsza taka, że są już listki i kwiaty na drzewach!
Żadna w tym zasługa miasta a jedynie pogody :) jednak napawa mnie szalonym optymizmem, nawet w mroźne od wiatru dni !

 


Druga zaś to nazwy ulic...
Dopiero pisałam o ich nazwach i tym jak je sobie poprzerabiałam na własny użytek :)
Całkiem niedawno zwróciłam natomiast uwagę na to, że ulice noszące jako nazwę czyjeś nazwisko opatrzone są, na tej samej tabliczce również dopiskiem kim był ów człowiek! 
Super!
Pan Mąż pozostał na tą obserwację niewzruszony.... " żaden "szał" "...
Podobno i w Polsce tak bywa...
Cóż, szczerze przyznam, że się nie spotkałam...
Na pewno można wygooglować każde nazwisko z każdej nazwy ulicy i dowiedzieć się z czego wynika sława danego "właściciela" ulicy i czym zasłużył sobie na takowe wyróżnienie, ale dopisek na tabliczce rozwiewa wszelkie wątpliwości zanim się pojawią :) 
Nawet małe uliczki, jeśli tylko noszą czyjeś imię mają ten 'dopisek'.
Uważam, że to świetne! 
Miejscowość jest zdecydowanie turystyczna, a turyści lubią wiedzieć gdzie są i różne ciekawostki 'zbierać'... Miło jest wiedzieć, 'czyja to ulica?' nie dźwigając ze sobą opasłych przewodników :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz